full screen background image

1.5 MİLYONLUK DEV KONUT YATIRIMI.

Suudi Arabistan önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 milyon 500 bin konutu piyasaya sunmayı hedefliyor. Suudi Arabistan İmar Bakanı Majed bin Abdullah Al-Huqail Türk İnşaat firmalarıyla bir araya gelirken, Sinpaş Yapı ile olmak üzere Kiptaş, Kalyon Grup , Bema ,Emay Mühendislik,Müşavirlik gibi alanlarında büyük kuruluşlar ile birer görüşme gerçekleştirdi…

Suudi Arabistan İmar Bakanı Majed bin Abdullah Al-Huqail geçtiğimiz günlerde Türk inşaat firmalarıyla bir araya geldi. Bakan, artan konut talebini karşılamak için 5 yıl içerisinde 1 milyon 500 bin konutu piyasa sürmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu hedef doğrultusunda yıllık 300 bin konut özellikle Riyad, Cidde, Mekke, Medine ve Dammam şehirlerinde arz edilecek. Rekabet olursa daha kısa sürede ve daha iyi fiyatla konutların piyasaya çıkacağını belirten Suudi Arabistan İmar Bakanı Majed bin Abdullah Al-Huqail, Türk inşaat firmalarıyla bu yüzden görüştüklerini ve bu konuda bazı Türk firmaların tecrübesine güvendiklerini söyledi.

Kral Tecrübeli Firmalarla Çalışmak İstiyor

İmar bakanı söz konusu inşaat firmalaranının  Yönetim Kurulu Üyeleri ile  bir görüşme yaptı. Görüşme sonrasında açıklamada bulunan Bakan, “Kral Selman Ben Abdülaziz, Prens Muhammed bin Nayif ve Prens Muhammed bin Selman, inşaat sektörünü destelemek amacıyla gayrimenkul geliştirme konusunda tecrübesi olan firmalarla çalışmak istiyorlar. Bu nedenle gayrimenkul konusunda kendini ispatlayan firmalarla görüşlerimizi paylaştık. Hedefimiz daha iyi fiyata daha kaliteli ve tüm kesimlere hitap eden konutları piyasaya sunmak” dedi.

ORGANİZASYONDA TANIDIK BİR İSİM.!!

Suudi Arabistan İmar Bakanlığının planladığı devasa konut yatırımını Türkiye firmalarının yapmasını sağlamak maksadıyla yapılan görüşme ve organizasyonda tanıdık bir isim dikkatlerimizden kaçmadı.

Organizasyonu Suudi Arabistan tarafını tecrübeli ve büyük bir firma olan Amad Firması sahibi Abdullah All Duhaym üstlenirken,planlanan yatırımı Türkiye Firmalarının yapmasını sağlayarak kazanımın Türkiye’de kalmasını sağlamak maksadıyla Sn.Abdullah All Duhaym ile yaklaşık 10 yılı aşkın bir arkadaşlığının yanısıra Uluslararası büyük tecrübeye sahip olan Mimar Hüseyin Karakaya üstlenmiş durumda.

TÜRK FİRMALARINA ÜÇ SEÇENEK,: SİZ YAPIN

Suudi Bakan projeyi üstlenmesi için Türkiye tarafındaki organizasyonu üstlenen Mimar Hüseyin Karakaya’nın da dahi olduğu toplantılarda,Türk Firmalarına üç seçenekli bir çalışma şekli teklif ettiği gelen bilgiler arasında.

Bu teklifler : Türk firmalarından yapılan projede Müşavirlik hizmetlerini sunabilirler.İkinci teklif Firmalar konutları Yap-Sat modeli olarak nitelendirilen yöntem ile yapabilirler,üçüncü teklif ise Taahüt hizmeti sunabilirler şeklinde olduğu anlaşıldı.

KİMLER BU PROJEYE DAHİL OLABİLİR ?

Planlanan bu projeye şimdiye kadar firmaların dışında böyle bir potansiyele sahip ya da bir takım büyük firmaların birliktelik sağlayarakta bu projeye teklif verebilecekleri bildirildi

Bu konu ile ilgili detaylı bilgileri sunmak üzere Türkiye tarafı Organizasyonu sağlayan Mimar Hüseyin Karakaya ile yaptığımız roportajı ve projenin geldiği aşamayı sizlerle paylaşacağız.

IMG-20160326-WA0041 IMG-20160326-WA0040 IMG-20160326-WA0038 IMG-20160326-WA0037 IMG-20160326-WA0036

IMG-20160326-WA0036

IMG-20160326-WA0037

IMG-20160326-WA0040