full screen background image

1 KASIN 2015 ERKEN SEÇİMİN İLK KAYBEDENİ BELLİ OLDU.

Son günlerde Tükriye’de gündem inanılmaz bir hızla değişiyor. Yapılan Milletvekili Genel seçim sonucu ortaya çıkan Meclis tablosu ve beraberinde bir çok netice getirdi.

Koalisyonun kurulması halinde en iki yıl sürebilecek bir ortak hükümet kurulamayarak,Türkiye’de bir ilk gerçekleşti ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasanın kendisine vermiş olduğu yetki gereği T.B.M.M.sini fesh ederek 1 Kasım 2015 tarihinde Erken genel seçime gitmek üzere karar alındı.

Partilerin yeni aday listeleri ile seçime girmesi beklenen seçimde ilk olarak Milletvekili seçilmeyip kaybetme ihtimali en yükse Mevcut Milletvekili belli oldu.

CHP.den İstanbul 1.Bölgeden Milletvekili seçilen eski Müftü İhsan Özkeş 4 yıl daha Mecliste Bağımsız olarak kalma ihtimali olan T.B.M.M.sine 1 Kasım 2015 tarihinde her hangi bir partiden seçilebilir bir yerden aday gösterilmemesi halinde T.B.M.M.sindeki koltuğuna,dolayısıyla Milletvekilliğine neredeyse veda etemesi kesinleşmiş tek isim olacak.

İHSAN ÖZKES KİMDİR ?

1957 yılında Çorum’da dünyaya geldi. 1976 yılında Ankara İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Bir müddet Çorum Alaca İlçe merkezinde İmam Hatip olarak görev yaptı. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü (Gece) Tefsir-Hadis Bölümü’nden 1981’de birincilikle mezun oldu. Yüksek Öğrenimi esnasında Beyoğlu’nda Kur’an Kursu öğreticiliği yaptı. 1981’de Sinop Gerze Müftüsü olarak atandı.

1983-1985 yıllarında Sorgun (Yozgat) Müftüsü olarak hizmet verdi. İlmi araştırmalar yapmak üzere Mısır ile Türkiye’nin kültür mübadelesi çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı‘nca devlet memuru olarak 1985-1987 yılları arasında Mısır’da bulundu.

1987’de Akçakoca (Bolu) Müftüsü olarak atandı. Bu dönemde yüksek lisans çalışmalarını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Hadis Ana Bilim Dalı’nda tamamladı. Aynı dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi İhtisas Kursu’na katıldı. İstanbul Merkez Vaizliği yaparken, 1992 yılında, Üsküdar Müftüsü olarak atandı. 1999 seçimlerinde DSP Üsküdar Belediye Başkanlığı için görevinden ayrıldı. Aynı sene Şile Müftüsü olarak göreve döndü. Ekim 1999’da Beyoğlu Müftülüğü’ne atandı.

2002 seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrıldı. Aralık 2002’de Yüreğir (Adana) Müftüsü olarak atandı. 2003 yılında emekli oldu. 2010 yılında CHP İstanbul Kurultay Delegesi seçildi. Aynı sene CHP 33’üncü Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi üyesi seçildi. Aralık 2010’da ise CHP 15’inci Olağanüstü Kurultayı’nda tekrar Parti Meclisi üyesi olarak seçildi. 2011 Genel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul Birinci Bölge Milletvekili olarak seçildi. 30 Mart 2014’te yapılan Yerel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Belediye Başkan Adayı oldu. 2014 yılında gerçekleştirilen CHP 18’inci Olağanüstü Kurultayı’nda en yüksek oy oranı [1][2] ile tekrar Parti Meclisi üyesi seçildi. 7 Haziran 2015’te yapılan Genel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı olmuş ve tekrar milletvekili seçilmiştir.

21 Temmuz 2015 tarihinde CHP’den istifa etmiştir.[3] Böylece 2015 Türkiye genel seçimlerinde hiçbir bağımsız aday meclise giremediği için 25. dönemin ilk bağımsız milletvekili olmuştur.

Evli ve beş çocuk babasıdır.