full screen background image

3 DİLLİ KARDEŞ ŞEHİR.

İSTANBUL-MALTEPE’DE DÜZENLENEN “SİİRT TANITIM GÜNLERİ” SONA ERDİ

Siirt Valiliği himayesinde, Siirt Vakfı  koordinesinde, Siirt’in turizm potansiyelini artırmak ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla 13-16 Ekim tarihleri arasında, Maltepe Sahili etkinlik alanında düzenlenen ‘Siirt Tanıtım Günleri’ sona erdi.

Doğa, inanç, el sanatları ve zengin kültürel değerleri ile 4 gün boyunca yapılan tanıtım etkinliğiyle onbinlerce vatandaş, Siirt kültürünü ve yöresel lezzetlerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Mahalli sanatçıların konserlerine, halay çekerek eşlik eden ziyaretçiler, keyifli dakikalar geçirdi.

İstanbul Siirt Spor Taraftarlar Derneğince düzenlenen futbol imza gününe, Siirt Jetpa Spor kulübünde  de oynayan, eski ünlü Futbolculardan Ceyhun Eriş ve Evren Turhan katıldı.

İmza gününde, Siirt Spor formalarını imzalayan ünlü Futbolcular, sporseverlerle bol bol fotoğraf çektiler.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, ‘Siirt’in turizm potansiyelini artırmak, sahip olduğu tüm değerlerini, dört gün boyunca, Sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte tanıtılmaya çalışıldığını’ söyledi.

Tanıtım günlerinde, fuarı ziyaret ederek, stantları gezen Vali Tutulmaz, Siirt’li hemşerileriyle yakından ilgilenerek, vatandaşlarla sohbet etti.

İstanbul’da hemşehri ziyaretleri de yapan Vali Tutulmaz, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğini ziyaret ederek, Siirt Turizmini geliştirilmesi ve hak ettiği konuma getirilmesi amacıyla düzenlen geniş katılımlı toplantıya katılarak, Turizm tur operatörlerini, Siirt’te davet etti.

Vali Tutulmaz, Ankara’dan sonra İstanbul’da gerçekleştirilen Siirt tanıtım günleri ile üç dilli kardeş şehrimizin doğal güzelliklerini, inanç ve kültür değerlerinin tanıtıldığını kaydetti.

Vali Tutulmaz, Siirt tanım günlerine destek veren ve ilin tanıtımına katkı sunan, tüm kurum ve kişilere teşekkür etti.

Siirt Vakfı Başkanı Zeki Akyüzlü ise, hemşerilerimizle beraber olmanın mutluluğunu ve heyecanını dört gün boyunca yaşandığını belirterek, birilik ve beraberliğin, dayanışmanın artarak devam etmesini diledi. Akyüzlü, “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Siirtimizin, kültürünü yaşatmak ve geleceğe taşımak, hepimizin görevi olmalıdır.” dedi.

Tanıtım organizasyonunu üstlenen Siirt Vakfı Anadolu yakası şubesi kurmuş olduğu yöresel ürünler ve kültür tanıtım standı ile tüm dikkatler üzerine çekmeyi başardı.

Siirt tanıtım günleri etkinliğinde bir konuşma gerçekleştiren Siirt vakfı Anadolu yakası şubesi Başkan Mehmet Şefik Erden “ burada ihtiyacımız olan en öncelikli şeyin, çok değil daha çok kısa süre önce övünerek hepimizin çocuklarımıza bırakmaktan büyük onur duyacağımız kardeşliğimiz ve bir bedende iki can misali kardeşliğimizdir. Burada aslında İstanbul gibi bir metropolde kıymetli misafirlerimize tanıtmak maksadıyla sergilediğimiz yöresel ürünlerimiz, tezgâhlarda sergilediğimiz kardeşliğimiz ve birlikteliğimizdir. Ana sütü kadar helal olan kültürümüz ve kardeşliğimizi sergilerken, sizlerde bizim gibi kardeşliğe göstermiş olduğunuz ilgi ile hep olduğu gibi safları sıklaştırıp kardeşliğimizi pekiştirecek ve bu büyük mirası çocuklarımıza bırakacağız inşallah ”dedi.

Görsel bir şölene dönüşen etkinlikler, Siirt mahalli sanatçıların üç dilde verdiği konserler ile ziyaretçilerin renkli görüntüleri ile sona erdi.

Reviews

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )