full screen background image

Aynı Dili Konuşanlar Değil,Aynı Duyguyu Paylaşanlar Anlaşır…

2410

Doğu, Güneydoğu Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Birlik Platformu (Doğu-Bir) Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde Doğu, Güneydoğu Stk’Lar Ve Kanaat Önderleri Buluşma Programı Düzenledi. Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu İle Birlikte Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’İn Yanı Sıra Doğu-Bir Başkanı Aydoğan Ahıakın Ve Çok Sayıda Vatandaş Katıldı.

Doğu, Güneydoğu Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Birlik Platformu (DOĞU-BİR) Üsküdar Valide Sultan Gemisinde Doğu, Güneydoğu STK’lar ve Kanaat Önderleri Buluşma Programı düzenledi. Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu,Ak Parti İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci ile birlikte Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen,Siirt Vakfı Anadolu Yakası Şube Başkanı Mehmet Şefik Erden,Günyad Başkan Yardımcısı Aydın Yavuz,Malatya Platformu Başkanı Muzaffer Tunç, Avrupa Alevi Düşünce Derneği Başkanı İsmet Abbasoğlu,yanı sıra Ak Parti Sancaktepe Belediyesi Meclis Üysi Yaşar Ösün, DOĞU-BİR Başkanı Aydoğan Ahıakın ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Düzenlenen programa katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen başka bir programı olması nedeni ile,açılış konuşması gerçekleştirdi.Başkan Hilmi Türkmen,”Burada bu güzel mekanda bu sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum.Bu günkü buluşma benim için çok önemlidir. İstanbul boğazı güzellikleri eşliğinde tüm güzel insanların bir araya gelmesi toplum barışı ve siz gibi tüm herkesin bir arada aynı ortamda tüm güzellikleri paylaşıyor olabilmesi son derece önemlidir.Başka bir programım olmasından dolayı aranızdan erken ayrılmak zorundayım. Sizlere de burada bulunmanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum”.diyerek konuşmasını tamamladı ve programdan ayrıldı.
AHIAKIN”AMACIMIZ SON DERECE NET”
Doğu-Bir Platformu Başkanı Av.Aydoğan Ahıakın,” bizleri burada ağırlayan ve bu güzel mekanı bizlere açan Üsküdar Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Başta Milletvekillerimiz,Cumhurbaşkanımızın baş danışmanı Sn.Ayşe hanımefendi,STK temsilcilerimiz ve değerli dostlarım,burada bulunmanızdan büyük onur duydum.
Bizim amacımız belli ve nettir. Bizler memleketlerinden ayrılıp gelen ve başta İstanbul gibi büyük metrpolllerde yaşamlarını sürdüren kardeşlerimizin gerek istihdam ve gerekse de entegrasyonlarında elimizden gelen katkıyı sağlamaktır. 15 Temmuz hain darbe girişimi gösterdi ki bu Millet,Doğusu ile Batısı ile söz konusu vatan olduğunda asla ve asla kardeşliğinden taviz vermiyor.Bu maksatla her birinizin bu sürecin daha ileriye taşınması maksadı ile fiili ya da fikri olarak sunacağınız her fikir hepimiz için çok önemlidir.Bizler bu tarz buluşmalarımızı ileri ki zamanlarda daha sık ve daha katılımcı bir şekilde sürdüreceğiz. Şimdi olduğu gibi daha sonra ki toplantılarımızda Doğu Güneydoğu İlleri ve Diğer İllerin  STK temsilcileri ve kanaat önderleri yer aldığı  yine hep birlikte daha büyük ve daha güzel buluşmalarımız gerçekleştireceğiz”.dedi
Program BETAV Başkanı Beşir Ceylan’ın yaptığı konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Türkmenoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.Türkmenoğlu “Kürt-Türk, Alevi-Sünni gibi buna benzer meseleler. Aslında bakarsanız bu bize emperyal güçlerin oyalanmak için önümüze attıkları yemler. Bizler hepimiz yaratılanı yaratandan ötürü seven bir inanışın mensuplarıyız. Böyle olunca hiç kimseyi ötekileştirmememiz gerekiyordu. 40 yıldır bize farklı gerekçelerle terörle mücadele konusunda çok şey yaşattılar. Bütün enerji ve birikimimizi o yöne harcadık. Toplum arasında ayrışmalar yaşattılar. En sonunda 2002’den itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde de dedi ki, ‘Benim vatandaşım hangi etnik aidiyete ait olursa olsun, bütün vatandaşlarım Türkiye Cumhuriyetinin eşit ve birinci sınıf vatandaşıdır’ dedi. Daha önce devletin vatandaşına yaptığı zulümden ötürü devlet adına vatandaşından özür diledi. Bu aslında devletin yapmış olduğu hatalarla yüzleşmekti. Bunu daha önce görmedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın özür dilemesiyle devletin vatandaşıyla barışması noktasında atılan adımlarla hayata geçirilmeye çalışıldı” ifadelerini kullandı.
FETÖ MÜCADELESİNİ TEK BAŞINA YÜRÜTTÜ
“Cumhurbaşkanımız FETÖ ile mücadeleyi 15 Temmuz’a kadar tek başına yürüttü”
Türkmenoğlu, şöyle devam etti: “Geçen hafta Cumhurbaşkanımızla beraber Mardin ve Diyarbakır’daydık. Ben daha sonra Batman’a geçtim. Şu anda şunu görüyorum ve özellikle söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bizi terörün elinden kurtardı. İnşallah gelecek dönemlerde bunun etkisi kalmayacak şekilde her şey bitsin vatanımıza milletimize hayırlı evlatlar yetiştirelim. Bizim herhangi bir ayrı gayrı ya da yönetim tarzı isteme durumumuz söz konusu değil. Ama Doğu ve Güneydoğu insanının bir terör örgütünün ve onun destekçisi birilerinin temsilcisiymiş gibi Doğu ve Güneydoğu halklarının bu şekilde muhatap alınması Türkiye’de bizi rencide ediyor dediler. Aslında bakarsanız bütün mesele birbirimizi aynı ülke sınırları içerisinde tanımamız. Mevlana’nın çok güzel bir sözü var,
AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,…
‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.’ Ben eminim ki vapurda bulunan bütün arkadaşlarımız ve Türkiye’nin geneli yüzde 99’u yüzde birlik kısmı çıkartalım. Hepimiz aynı duyguyu yaşıyoruz. Bu nedenle anlaşamayacağımız hiçbir şey yok. Bizler şu anda ülkemize sahip çıkıyoruz. Bir beka mücadelesi veriyoruz. Her ne kadar görünürde günlük hayatımızı etkilemiyorsa da Türkiye sınır ötesi operasyonlar yaptı. En yakın dönemde yaşadıklarımız düşünün 17-25 Aralık operasyonları, o dönemde bunun kumpas olduğunu ve özellikle FETÖ olduğunu Cumhurbaşkanımız haykırdı ama maalesef yalnız kaldı. Bu mücadeleyi tek başına 15 Temmuz’a kadar yürüttü. 15 Temmuz’daki işgal girişimi, haince bir kalkışma bütün vatandaşlarımızı uyandırdı. Bizim birlik ve beraberliğimizi bizi koruması gereken askerlerin silah doğrultması vatandaşı öldürmesi ne anlama geliyor. Ülkemiz işgal edilmek isteniyor bunu anladılar.” diyerek konuşmasını tamamladı.
İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci’nin yaptığı çarpıcı konuşmanın ardından İstanbul 3.Köpür Manzarası eşliğindeki toplu hatıra fotoğrafı ve bazı katılımcılara verilen plaketlerin ardından sona erdi.