full screen background image

Başkan Sen Ne Yaptın? Tek Hareketle 12 Milyon Cepte.

Pendik Belediyesi milli yazılımla 12 milyon lira tasarruf sağladı

Pendik Belediyesi, tüm bilgisayarlarında ABD merkezli şirketlerin  yazılımları  yerine  yerli  işletim sistemi olan Pardus’u kullanarak üç yılda 12 milyon TL tasarruf  elde etti.  

3 yıl önce TÜBİTAK tarafından geliştirilen işletim sistemi Pardus’u kullanma kararı alarak ABD’li büyük şirketlerin yazılımlarını bırakan Pendik Belediyesi,  12 milyon liralık  tasarruf sağladı. Altyapı çalışmaları Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yürütülen geçiş sürecinde  tüm personele  Microsoft Office yerine LibreOffice  eğitimleri verildi.  İşletim Sisteminden Ofis uygulamalarına, veri tabanından bulut sistemine kadar tüm süreçlerinde açık kaynak kod yazılımlar kullanmaya başlayan Pendik Belediyesi,  öncelikli amacı olan dışa bağımlılığı azaltma ve bilgi güvenliği pekiştirme konularındaki faydalarının yanı sıra lisans ve support maliyetlerinde de hem kuruma hem kamuya büyük maddi kazanç sağladı.

Başkan Şahin: “Bu ülkenin kaynakları bü ülkede kalmalı”

 Dijital belediyecilikte 3  yıl önce Microsoft yerine Pardus yerli işletim sistemine  geçişi başlattıklarını belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: Milli şuura sahip olarak bazı alışkanlıklarımızı değiştirme kararı aldık ve belediyecilikte  Türkiye açısından önemli bir adım attık.  Bilgi işlemde öncü  bir belediye olarak yaptığımız işler birçok belediye tarafından örnek alınıyor.   Daha önce  sadece Microsoft’a  her yıl milyonlarca lira  ödüyorduk. Bu ülkenin kaynaklarının bu ülkede kalması ve bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla geçiş yaptığımız Açık Kaynak Kodlu yazılımlar  sayesinde 3 yılda 12 milyon liranın ülkemizde kalmasını sağladık ” dedi.

Darısı Diğer tüm Belediye ve Kurumların Başına.