full screen background image

İthal Başkan Meclisi Fena Gerdi.!!!

949

Kartal Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısının Cuma günkü oturumu,Belediye Meclis Salonunda yine her zaman ki gibi Belediye Başkanı CHP li Altınok Öz’ün katılmadığı halde gerçekleştirildi.

2017 Yılı Bütçe Performans raporunun görüşüldüğü birleşimde Kartal Belediye Başkan Yardımcısı CHP li Gülcemal Fidan’ın Ak Partili Meclis üyelerine yönelik sarf ettiği sözler damgasını vurdu.

CHP’li, namı diyar İthal Başkan Gülcemal Fidan yaptığı konuşmasında, yapılan  Belediye Encümen üyesi seçiminde tüm üyeler gibi Ak Parti Grubunun da seçme hakkını kullanmasının son derece demokratik olduğunu belirti. Sonra,Kendi Partilisi Tuncay Şahan ve Medet Kıskanç lehinde kullanmış  olmalarından son derece rahatsız olduğunu “sizler CHP içinde bölücülük yapmaya çalışıyorsunuz,sizler bir adayımız yok dediniz ama kalkıp bizim bir arkadaşımıza oy verdiniz,bu bir doğru değil bu bir bölücülük girişimidir” şeklinde bir konuşma gerçekleştirdi.

BU HAZIMSIZLIK NEDEN ?

Gülcemal Fidan’ın yaptığı bu konuşma ardından Mecliste gergin anlar had safhaya ulaştı. Ak Parti Grubundan protesto ve sesleri yükselirken,Ak Partili Meclis Üyeleri İthal Başkan Gülcemal Fidan’a ” sen bizim Demokratik ve Anayasal hakkımızı kullanmamıza müdahale edemezsin,biz istediğimiz kişiye oy veririz bu sizin yaptığınız ve hazımsızlığınızın dile gelmiş hali,siz provokasyon yapıyorsunuz” diyerek tepkilerini getirdiler.

CHP DE BOCALAMAYA MI NEDEN OLDU?

Gülcemal Fidan yaptığı konuşmada Ak Partililere ” bu olayı İl Başkanınız duysa rahatsız olur,bir Partinin İç İşlerine karışarak o siyasi partide bocalama yaşatmaya yönelik bir eylemdir.Bunu doğru  bulmuyorum.Bu doğru bir hareket değildir,bunu böyle bilesiniz.” diyerek Mecliste Gergin anların yaşanmasına neden oldu.Ak Parti Grubundan gelen yoğun tepki üzerine adeta ne söyleceğini şaşıran Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan uzattıkça uzattığı konuşmasının sonunu bir türlü getiremediği gibi adeta Türkiye’de 94 yıllık siyasi ticari hayatından ve hemen her konuya temas ederek bir türlü konuşmasının sonunu getiremedi.

TÜM GERGİNLİK VE BAĞRIŞMALARA RAĞMEN ÖZÜR DİLEMEDİ.

Ak Partililere yönelik,Ak Parti Grubunun seçme hakkını kullanmalarını antidemokratik ve, CHP’yi bölmeye yönelik bir girişim olduğunu, CHP’nin bu olaydan dolayı bocalamasına neden olduğunu dile getiren Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan tüm itirazlara rağmen Ak Parti Grubu Üyelerinin hür iradeleri ile kullandıkları seçme hakkını engelleme ve bölücülük olarak nitelendiren provakatif ve Meclisi Germeye yönelik konuşmasından dolayı özür dilemedi.

BU DURUMU HÜSEYİN KARAKAYA ‘ YA SORDUK.

Soru :Hüseyin Bey ,Gülcemal Fidan’ın bu provokasyona yönelik konuşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Siz CHP’yi bölmeyi mi düşünüyorsunuz ?

HüsyinKarakaya : Biz orada sadece Taner beye oy vermedik ki. orada  Taner Özdemir, Tuncay Şahan ve Medet Kıskanç vardı. CHP nin önerdiği isimler vardı. Bir de kendi bağımsız iradeleri ile Partileri tarafından önerilmedikleri halde aday olan arkadaşlar vardı.bizde bu arkadaşların Taner beyin Tuncay Şahan’ın ve Medet Kıskanc’ın Encümende iyi işler yapabileceklerine inandığımız için bunlara deste verdik. Diğerlerinin ne yapacaklarını çok kestiremiyorduk.

GEÇEN SENE NE OLDU?

Hatta Geçen sene Taner Özdemir’e de, o da Demokratik hakkını o kadar engellediler ki, kendi içerisindeki seçime bile müsaade etmediler ve seçime dahi sokmadılar. Taner Özdemir de kendi yasal hakkını kullanarak Mecliste Aday oldu. Bizler geçen sene onu da destekledik.Biz dedik ki Partin seçme seç ilme hakkına engel oluyorsa bizde Ak Partilere olarak,Ak Partinin kişinin özgürlüklerine,hak ve hürriyetleri yanısıra seçme ve seçilme haklarına ne kadar önem verdiğini göstermek maksadı ile Taner beye destek verdik ve bu konuda CHP ye bir ders verdik.

BİZDE HİÇ BU TÜR ŞEYLER OLMAZ.

Bu yıl kı seçimde  de üç kişiyi destekledik. Hatta daha geriye gidelim. Taner beyden önceki seneye, malumunuz Ak Parti Grubundan Haydar Göksoy kardeşimiz Encümene aday olmuştu.O zamanda CHP li bazı üyeler Haydar beye oy vermişti. Haydar bey bu destekle Encümene seçilmişti. Yani bizler CHP li üyelerin desteği ile CHP li Başkan Altınok Öz’ün tabiri caiz ise Bakanlar Kuruluna bir Ak Partili Meclis Üyesini yerleştirdik.

PEKİ ONLARIN NİYETİ DE AK PARTİYİ BÖLMEK MİYDİ?

Yani bu tezden yola çıkarsak CHP Grubundan bazı arkadaşların bizden Haydar Beye Oy vermiş ve seçilmesini sağlamış olmalarını bizim Partimizi bölme çabaları mı, yoksa bocalamamız mı yahut kargaşa çıkarmak mıydı.?

BU KADAR BASİT BİR OLAYDAN DOLAYI ÇALKALANIYORSA!!!

Eğer bir parti içerisinde Demokratik hakkını kullanmak üzere aday olan  bir kaç kişiye başka Partiden birilerine oy çıkıyorsa,kargaşa çıkıyor,kavga ve problemler hatta bocalamalar yaşanıyorsa, bu kadar basit bir olaydan dolayı çalkalanıyorsa ve sendeliyor hatta tökezliyorsa bizim diyeceğimiz bir sözümüz olmaz.

Bizde bu tür olayalar yaşanmadı,dimdik ayakta durduk hatta memnun olduk.

GÜLCEMAL BEY ÇOK PANİK OLMUŞTU.BU RUH HALİ HAYRA ALAMET DEĞİL

Gülcemal beyin bu sinirli, panik halleri,kendi arkadaşlarına dahi sarf ettiği o sert incitici sözler sarf etti. Bizim Gruba yönelik sözleri çok sert ve çok aşırı idi.

CHP NİN NE KADAR DEMOKRAT BİR PARTİ OLDUĞUNU GÖRDÜK.

CHP Grubu bu toplantıda gösterdi ki,hem tahammülsüz hemde onlar için,hak,hukuk, demokrasi anlayışları itibari ile sınıfta kaldılar. Kendi Grup arkadaşlarına o kadar ağır ve sert sözler sarf ettikleri halde, hakarete ve  o denli sert sözlere maruz kalan kendi arkadaşlarına dahi söz hakkı vermediler. Kartal Halkının oyları ile seçtikleri üye arkadaşlarına, hemde demokrasinin en çok işletilmesi gereken Mecliste ne yazık ki söz hakkı bile vermediler. Hakaret yapanlara söz verdiler ama ne yazık ki hakarete uğrayanlara söz hakkı vermediler. Demokrasi,hak ve hürriyetlerle yönünden en üst düzeyde olan biz Ak Parti Grubu bunu anlamakta zorluk çekiyoruz.

Halk bizler o Mecliste çalışalım iş üretelim ve dahi şimdi Ak Parti Grubuna Kartal Halkı gerçek manada bir muhalefet yapma görevi vermiştir. Bizler de durumunuz itibari ile, Muhalefette isek Muhalefet, İktidar isek, İktidar görevimizi layıkı ile yapan bir grubuz.

AK PARTİ BİR HER HAKSIZLIĞA KARŞI DURUR.

Ak Parti kendi haklarını,demokratik ve yasal haklarını koruduğu gibi,en başta Kartal Halkının hiç bir şekilde siyasi görüşüne bakmaksızın her kesin hakkını korumayı ilke edinmiştir. Bu manada bizler CHP nin seçilmiş ancak haksızlığa uğrayan üyelerinin de haksızlığa uğramışlığını kabul etmez.

GÜLCEMAL BEYİN TAVRI KABUL EDİLİR GİBİ DEĞİLDİR.

Başkan Yardımcısının asabiyetle kürsüye yumruğunu vura vura konuşması ve Ak Parti Grubumuzun Başkan Vekil Temel Yaz beye ve diğer tüm arkadaşlarımıza “yalan söylemeyin,susun,konuşmayın” şeklindeki sözleri asla kabul edemeyiz.Bu tamamen ahlak kurallarına aykırıdır. Gülcemal bey gibi deneyimli bir siyasetçinin bu denli asabileşmesi veya fevri davranmasının kime neye hizmet ettiğini doğrusu anlamış değilim.

MECLİS DIŞINDA KAVGAYA RAMAK KALDI.

Meclis gündeminin tamamlanmasının ardından meclis üyeleri salonu terk ederken, CHP’li Tuncay Şahan, koridorda Başkan Yardımcısı Fidan’ın yanına giderek ne demek istediğini sordu ve kısa süreli tartışma yaşandı. Bu sırada CHP’li meclis üyesi Mustafa Yüksel olaya müdahil olarak Tuncay Şahan ile tartışmaya başladı. Ortam iyice gerildi. Yumruklaşma aşamasında güvenlik görevlileri araya girerek kavgayı ayırdı. Mustafa Yüksel’in Şahan’a tehditkar sözler sarf ettiği de öğrenildi.