full screen background image

Kartal Cemevinde Skandal…

Kartal Cemevi’nde skandal nitelikte bir olay yaşandı. Hastane’de vefat eden Erzincan’lı Alevi bir vatandaşın cenazesini hastaneden alıp Cemevi morguna götürmek için, cenaze yakınından 100 Tl para aldılar.

Vefat eden hasta yakını Ekber Şengül, yaşadığı olayı şöyle anlattı “Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir arkadaşımın tedavi gören Babası Ali Dolu (71) vefat etti. Bende bir yakınımla arkadaşıma destek olmak için hastaneye gittik.

Cenaze Kartal Devlet Hastanesi’nden alınıp Gülsuyu Cemevi’nin morguna götürülecekti. Ben Kartal Cemevi’ni aradım, orada ki görevliye cenazemizin Gülsuyu Cemevi’ne götürmek istediğimizi söyledim, olur dediler. Bir süre bekledik gelmeyince yeniden aradım,“tamam geliyoruz ancak 100 TL ödeme yapmanız gerekiyor” dedi.

Ben tamam dedim, cenaze arabası geldi Cenazemizi aldık ben şöföre 100 Tl verdim. Cenezemizi Gülsuyu Cemevu’ne götürdükten sonra, yanımda bir arkadaşımla Kartal Cemevi’ne gittim ve Başkan’ın odasına girdik. Yapılan bu uygulamnın doğru olmadığını söyledim. Bana arabanın bunun için yakıt sarf ettiğini söyledi. Dedim ki “biz zatan zaman zaman burayabağışımızı yapıyoruz. Toplamda 6 km bir mesafe bu kadar yakıt yakar mımadem bu parayı cenaze taşıma ücreti olarak aldınız, o zaman bana cenaze nakil ücreti diye bir makbuz verin” dedim.

Hayır öyle veremeyiz, bağış makbuzu verebiliriz dedi.

Bende bunu kabul etmedim ve kendisine dedim ki “bu yapılan doğru değil, ben bir alevi olarak şimdi evime gidip çocuklarıma vasiyet edeceğim, ben ölürsem beni camiden kaldırın, orada her şe ücretsiz” diyeceğim dedim.

Bana “o da sizin tercihiniz” dedi. Ben bir Alevi olarak bu yapılandan büyük üzüntü duydum” dedi

kaynak ilkhaber.biz