full screen background image

ONLARI ZABITAYA BİLDİRİN…

Cumhurbaşkanının çağrısı sonrası Türkiye’nin bir çok yerinde zabıta ekipleri denetimleri sıklaştırdı Hal ve marketlerde her gün denetim yapan ekipler, fırsatçılara göz açtırmıyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ürünlerdeki usulsüz fiyat artışları ile ilgili yaptığı açıklama sonrasında harekete geçti…

Vatandaşa çağrı

Erdoğan vatandaşa çağrıda bulunarak “Milletime sesleniyorum; marketlerde şurada, burada eğer alışılmadık fiyat artışı varsa bunları hemen belediyelere şikayet edin” dedi.

Son günlerde marketlerde satılan ürünlerde meydana gelen dalgalanmalara karşı  Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri harekete geçti. Marketlerde ve hallerde meydana gelen usulsüz artışlarla ilgili grup toplantısında uyarılarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Marketlerde şuarda burada sizler işi en yakından teftiş eden insanlarsınız. Gerçekten alışılmadık görülmedik şekilde ürünlerde fiyat farkı varsa bunu zabıtaya bildirin. Belediyelere de sesleniyorum zabıtalarımızı uyarın” açıklaması sonrasında denetimlerini sıklaştıran ekipler, günlük denetimler yaparak fırsatçılara adeta göz açtırmıyor. İncelemeler kapsamında Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri il genelinde bulunan hal ve marketlerde günlük denetim yapıyor. Ekipler şehir genelindeki hallerde ruhsat ve meyve sebzeleri tazelik acısından kontrol ediyor. Ayrıca ekipler marketlerdeki ürün etiketlerini denetliyor.

İBB ZABITANIN DAHA ÖNCEKİ ÇALIŞMALARI!!!

İBB Zabıta Daire Başkanlığı daha önce yaptığı çalışma ile  Tüketici hakları Zabıta Amirliği birimi ile İstanbul halkının ve Tüketicinin sorunlarını en hızlı şekilde çözmekte idi.

İBB Zabıta Dairesi Başkanlığı Tüketici hakları birimine  gelen tüketici konulu şikâyetler Tüketici Hakları Zabıta Amirliği tarafından öncelikli olarak değerlendirilmekte ve çözüme kavuşturulmaktadır. Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu ve vakit geçirdiği meydanlar ile alışveriş merkezlerine stantlar kurularak tüketici hakları konusunda vatandaşlara bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Eğitim öğretim kurumlarında, sivil toplum kuruluşu olan derneklerde, engelliler ve İSMEK merkezlerinde tüketici hakları konulu seminerler düzenlenmektedir. Bu seminerlere katılan vatandaşlara, ayıplı mal, hizmet sektörü, garanti şartları, satış sonrası hizmetler, kapıdan satışlar, mesafeli sözleşmeler (satışlar), kredi kartları, bankacılık hizmetleri, iletişim hizmetleri, fiyat etiketi, tarife listesi ve benzeri konularda tüketici hakları anlatılmaktadır. Tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumak ve zararlarını tazmin etmek amacı ile İBB Zabıta Daire Başkanlığı veya diğer yetkili kurum ve kuruluşlara nasıl müracaat edecekleri de bu seminerler aracılığı ile anlatılmaktadır.

 

İBB ZABITA TÜKETİCİ AMİRLİĞİ ile ilgili görsel sonucu

İBB ZABITA TÜKETİCİ AMİRLİĞİ ile ilgili görsel sonucu

İBB ZABITA TÜKETİCİ AMİRLİĞİ ile ilgili görsel sonucu

İBB ZABITA TÜKETİCİ AMİRLİĞİ ile ilgili görsel sonucu