full screen background image

SEÇİM HÜKÜMETİNDE KİMLER YER ALACAK ?

7 Haziran Milletvekili Genel seçimleri sonucu ortaya çıkan tablo  bir partinin tek başına hükümet kurma imkanı vermedi.

Bu tablo üzerine Cumhurbaşkanı  bu sonuç üzerine en çok sandalye sahibi olan Ak Partiye koalisyon hükümeti kurmak üzere yetki verdi.

Anayasal süreç olan 45 günlük çalışma ve tüm çabalara rağmen Cumhuriyet tarihinden bu yana bir seçim ile iktidar olma imkanı yakalamayan CHP koalisyona girmeyi tercih etmedi.Hatta bir koalisyon kurulmamaması için her tür çabayı ve süreyi harcamıştır.CHP.bunu dışında da kendisine Hükümeti kurma görevi verilmemesi için her tür yola başvurdu.

MHP ise 8 haziranda bir kahramanlık yaparak Sn.Devlet Bahçeli ise ” en erken ne zaman seçim olacaksa o zaman olsun”diyerek seçime,”MHP ana Muhalefet görevini seve seve yükleniriz diyerek koalisyonu girmeyeceğini açıklamıştır.

Bütün bu sonuç ve açıklamalar bir hükümete imkan vermeyince Cumhurbaşkanı da Anayasanın kendisine verdiği yetki üzerine T.B.M.M.sini feshetmek suretiyle,seçim yenilenmesine karar vermiştir.

Koalisyon kurma cesareti göstermeyen CHP.MHP.tüm yolları kapatmakla yetinmeyip aynı zamanda kurulacak Anayasal seçim Hükümetine girmeyi de kabul etmeyerek bir kez daha seçmenin ve Anayasanın kendilerine vermiş olduğu görevden kaçarak süreci kilitlemeyi düşünmüşlerdir.

Anayasa gereği seçim Hükümeti kabinesi için siyasi Partiler ve Bağımsız kişilere Hükümette yer almaları için teklif götürülecektir.

Aldığımız bir takım bilgiler ve kulislerde konuşulanlara bakılırsa seçim kabinesine deneyimli Bürokratların yanısıra Tecrübeli eski Bakanlar yer  alacağı ile ilgilidir.

Bunları içinde en ilginç olanları ise CHP.Antalya Milletvekili Tecrübeli Devlet adamı Sn.Deniz Baykal.SN.Baykal ise kendisine bu yönde gelecek olan bir teklife olumlu bakacağı kulislerde konuşulan konular arasında  yer almaktadır.

Bir başka ilginç isim ise Eski Anap Hükümetlerinin tecrübeli Devlet Bakanlarından Bitlis Eski Milletvekili SN.Edip Safter Gaydalı olacağı konuşuluyor.SN.Gaydalı’ının kendisine bu yönde gelecek bir teklife olumlu bakacağı konuşulan konular arasında yer almaktadır.

Seçim Hükümetinde yer alması kesin bir gözle bakılan SN.Edip Safter Gaydalı‘nın Bakanlıkta yer alması Doğu ve Güneydoğulu seçmen üzerinde olumlu manada çok önemli bir etkisi de olacağını,bu konuda fikrine başvurdğumuz çeşitli kanaat önderleri ve Doğu,Güneydoğudaki STK.ların ise ortak düşüncesi olduğunu öğrendik.
4 thoughts on “SEÇİM HÜKÜMETİNDE KİMLER YER ALACAK ?

  1. Fuat

    Seçim hükümetinde Sn.Gaydalıya ekstra bir şey katmaz Sn.Gaydalının ve Güneydoğu’nun buna ihtiyacı yok madem Sn.gaydalıya ve Güneydoğu’ya bu kadar değer veriyorsunuz Sn.Edip Safder Gaydalı’yı önemli bir seçim bölgesinde 1.sıradan aday yapın samimiyetinizi görelim.yoksa kusura bakmayın yemezler ey AKP

  2. Fuat

    Seçim hükümetinde yer almak Sn.Gaydalıya ekstra bir şey katmaz Sn.Gaydalının ve Güneydoğu’nun buna ihtiyacı yok madem Sn.gaydalıya ve Güneydoğu’ya bu kadar değer veriyorsunuz Sn.Edip Safder Gaydalı’yı önemli bir seçim bölgesinde 1.sıradan aday yapın samimiyetinizi görelim.yoksa kusura bakmayın yemezler ey AKP

Comments are closed.