full screen background image

Teknolojiyi Siz Esir Alın???

#TeknolojiyiSenEsirAl ; Yeşilay Kartal Şubesi ve  Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin Yakacık Yüksel ilhan Alanyalı MTAL ve Hacı İsmail Gündoğdu ÇPAL  proje paydaşları ile yaptığı bağımlılıklardan koruma amaçlı bir projedir.  Kartal Kaymakamlığı ve  Kartal Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteği ile gercekleşen bu projeye Kartal Ögrenci Meclis Başkanı ve  Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi öğrencileri de katılım sağlamaktadır.
“Evren Boşluk Sevmez, Mutlaka Doldurur.” bilinci ile bağımlılıklardan korunmak için gençlerimize  boş zamanlarını spor, sanat veya kültürel etkinliklerle doldurmalarını tavsiye ediyor;  ilgi alanı ve yetenekleri yönünde  desteklenmeleri gerektiğine inanarak bu yönde bilgilendirme ve yönlendirme yapmayı hedefliyor.
Teknoloji bağımlılığı sosyal, psikolojik, fiziksel zararları yanında kişilik oluşumlarını bozarak toplumsal düzeni de etkileyen ciddi bir bağımlılıktır. Bağımlılık geliştikten sonra tedavisi oldukça zordur. Gunümüzün vazgeçilmezi sayılan teknoloji doğru ve dengeli kullanılmalı ama boş zamanları doldurmak için kullanılmamalıdır.
Bizlerin ve çocuklarımızın vaktini en güzel şekilde değerlendirebileceğimiz bir çok seçenek olduğunu unutmayalım.  Bunlardan bazıları; #Arkadaşlar #Aile #Sinema #Tiyatro #Spor #Sanat #Müzik #Geziler  #YetenekKeşfi #Doğa #SosyalProjeler #Eğitimler ‘dir.
Proje kapsamında  ilk çalışma olarak  Yeşilay  Bölge Koordinatörü Kerim Uyanık tarafından iki okulda  #TeknolojiBağımlılığı eğitimi verildi. Bağımlılıklar hakkında farkındalık oluşturularak gençlerin bu konuda bilinçli bir yol izlemeleri tavsiye edildi.
İkinci çalışma ise bağımlılıklarla ilgili öğrencilerin ‘Resim Sergisi’ yanında  İşkur ile ortak bir bilinçlendirme programı yapıldı. .Gençlerin geleceğe hazırlanmaları amacıyla iş ve mesleki seçimlerinde 15 yaş itibari ile yanlarında olan İşkur’a kayıtları yapılarak kendilerine bireysel danışmanları atandı. Danışmanlarıyla görüşerek 2 saat süren başarılı ve mutlu olacakları alanı bulmak amaçlı ‘Meslek Seçimi Test’ini yaptırmaları, part time ve kısa dönemli işler ile tecrübe kazanmalarının faydaları gibi önlerine çıkacak  birçok konuda bilgilendirme ve yönlendirmeler yapıldı.
 Önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalar ise spor, sanat ve kültürel alanda etkinlikler, geziler, öğrenci ve aile eğitimleridir.
Ayrıca Kartal Halk Eğitim  Merkezi işbirliği ile gençlerin istedikleri bağlama, gitar gibi kursların okullarda açılmasını sağlayarak gençlere yeni beceriler kazandırmaya  devam ediyoruz. Yeşilay Kartal Şubesi olarak  Kartal’da tüm okullarda #TeknolojiyiSenEsirAl  projesi ile çalışmalara devam edeceğiz.
Proje Paylaşları; Ram Müdürü Esra Betül Ergül,  Yakacık Yüksel ilhan Alanyalı MTAL Müdürü Asuman Büber, Hacı İsmail Gündoğdu ÇPAL Müdürü Fatih Özkaya
Yeşilay Kartal Şube Başkanı
Hülya Beyazıt Göbeloğlu